cananea carousel 2

Dary konopí

Plod konopí

Plodem konopí je nažka, všeobecně známá pod názvem konopné semínko. Obal tvoří tuhá slupka, bohatá na vlákninu a stopové prvky, vnitřek nažky tvoří endosperm – zásobárna tuků a bílkovin. Konopné semínko je bohaté na bílkoviny s širokým spektrem aminokyselin, nenasycené mastné kyseliny, vitamíny, minerály a stopové prvky.

Obsah semene

Obsažené látky

BÍLKOVINY – bílkoviny mají v lidském těle nezastupitelnou funkci, jak stavební, tak funkční (katalytickou). Napomáhají udržovat správnou funkci svalstva, jsou důležité pro fyziologické procesy těla a při konzumaci navozují sytost.

V 30 gramech konopného semínka (3 polévkové lžíce) je obsaženo necelých 10 g bílkovin, kompletního výživového spektra, tj. nabízí všech devět esenciálních aminokyselin. Konopné semínko obsahuje zvláště vysoké množství aminokyseliny argininu, která prospívá zdraví srdce. Tento komplexní zdroj stavebních kamenů bílkovin je výborným zdrojem pro vegetariány a vegany.

TUKY – konopné semínko se vyznačuje zcela unikátním obsahem nenasycených mastných kyselin z řad omega-3 a omega-6 v poměru 2,5:1. Tento poměr pro je lidské tělo nejvíce vyvážený a nejlépe využitelný. Nenasycené mastné kyseliny mají zásadní postavení pro správnou funkci nervové a cévní soustavy.

VITAMÍNY – konopné semínko je taktéž významným zdrojem vitamínů. Vysoké množství vitamínu E má antioxidační efekt a napomáhá bojovat proti oxidačnímu stresu. Dále je obsažen niacin, riboflavin, thiamin, pyridoxin a folát.

MINERÁLY – hořčík, fosfor, draslík, vápník

STOPOVÉ PRVKY  – zinek, železo

VLÁKNINA – vláknina obsažená ve slupce neloupaného konopného semínka či konopné mouce prospívá přirozené a správné funkci trávicí soustavy a napomáhá udržet optimální tělesnou hmotnost.

potraviny
potraviny

Produkty ze semínka

Konopný olej

Lisování konopného semínka (neloupaného či loupaného) se získává konopný olej. Od teploty lisování se odvíjí i různá kvalita konopného oleje. Za studena lisovaný konopný olej je panenský, s nejvyšší nutriční hodnotou, se zachovanným obsahem cenných látek, které jsou teplotně citlivé.

Po dlouhá desetiletí bylo zjišťováno, jaké tuky jsou pro lidský organismus nejdůležitější. Moderní věda ukázala, že zcela nezastupitelnou roli tvoří v lidském těle nenasycené mastné kyseliny. Funkci mají jak stavební, tak fyziologickou, podporují celou řadu procesů, které bojují proti zánětu a jsou základem pro správné fungování nervové i cévní soustavy.

Konopný olej (resp.konopné semínko) tvoří až z 80% nenasycené mastné kyseliny z řad omega-3 a omega-6 v ideálním poměru 2,5:1. Tento poměr je pro lidské tělo nejpřirozenější a je tak nejlépe  podporována správná funkce nervového a cévního systému.

Kromě kyseliny linolové, kyseliny alfa-linolenové a gama-linolenové konopný olej též obsahuje esenciální omega-3 mastnou kyselinu DHA (dokosahexaenová kyselina), která je základní stavební prvek funkčních celků jako je mozek či pokožka. V malém množství je  v konopném oleji též obsažena kyselina stearidonová, z níž si tělo umí DHA vytvořit. Toto spektrum mastných kyselin je v rámci rostlinné říše a výživy natolik ideální, že je konopný olej možno považovat jako zcela unikátní a bezkonkurenční výživový suplement.

Produkty ze semínka

Konopný protein

Konopné semínko kromě olejů obsahuje též bílkovinnou složku. Po oddělení olejové složky ze semen (vylisováním) se získává konopná mouka nebo též konopný protein. Bílkoviny obsažené v konopném semínku jsou lehce stravitelné – z 1/3 je tvoří blílkovina albumina ze 2/3 bílkovina edestin.

Konopný protein je výborný zdroj plně využitelných bílkovin, které jsou nezbytné pro stavební (svalstvo), ale i katalytickou (imunitní systém aj.) funkci lidského těla. Nezastupitelnou roli zaujímá u kachetických osob, těhotných žen, dětí ve vývinu či sportovců.

potraviny